Protingos statybos ir apdailos medžiagos – žingsnis protingo namo link

Pastaruoju metu vis dažniau girdime sąvokas „protingos“, „sumanios“ medžiagos (angl. smart materials), protingi ar intelektualūs namai (angl. smarthouse“). Ar žinote, kuo protingos medžiagos ar namai skiriasi nuo įprastų? Protingais ne tik medžiagas, bet ir įvairiausius daiktus, produktus, procesus, sistemas vadiname dėl jų daugiafunkciškumo, integralumo, komfortiškumo, taupumo, saugumo ir, ką būtina ypatingai pabrėžti – ekologiškumo, t. y. draugiškumo žmonėms ir aplinkai.

Sunku įsivaizduoti dalykus, su kuriais tikriausiai dar retas kuris susidūrėme. Kas iš jūsų jau išbandėte prie aplinkos prisitaikančius rūbus, projektorius-telefonus, telefonus ultragarsu diagnozuojančius ligas, į žmogaus komandas reaguojančius čiaupius, maisto temperatūrą ir pH matuojančius šaukštus, elektros lemputes išsijungiančias žmogui užmerkus akis, mintimis valdomus protezus, teisingą sėdėseną reguliuojančias kėdes ir daugybę kitų namų apyvokos daiktų, kurie savo galimybėmis nustebintų kiekvieną. O ką jau kalbėti apie kitus protingomis medžiagomis pagrįstus ir stebuklui prilygstančius laimėjimus medicinoje, aviacijoje, fizikoje, chemijoje ir t. t. ir t. t.

Tiesa, protingais vadiname ne tik technologijomis pagrįstus laimėjimus. Iš esmės, bet kurį daiktą, sistemą, veiksmą galėtumėme pavadinti protingu, jei jis pagrįstas protingu sprendimu ir minėtais kriterijais. Štai tam, kad daržą galėtumėme pavadinti protingu tereikėtų sugalvoti, kaip palengvinti jo priežiūrą, kaip užtikrinti gerą derlių be trąšų ir nepriklausomą nuo oro sąlygų. Tiesą sakant, jau ir yra sugalvojusių. Tokiame darže  naudojamas kompostas, mulčias, o augalams bandoma sukurti kuo natūralesnę aplinką. Šio ūkininkavimo rezultatas – ekologiškos daržovės, vaisiai ir uogos, užaugintos nekenkiant gamtai ir neeikvojant jos išteklių.

Jeigu aukščiau išvardintus prietaisus greičiausiai galėtumėme pamatyti tik užsienyje, tai protingų namų jau galime rasti ir Lietuvoje. Protingi namai, tai namai, kurie pastatyti remiantis protingais projektavimo sprendimais, protingomis namo statymui ir apdailai reikalingomis medžiagomis, o visas namuose esančias sistemas (šildymo, vedinimo-oro kondicionavimo, apšvietimo, apsaugos ir kitas) ir elektrinius prietaisus valdo kompiuterinė sistema. Tokie namai taupo elektrą, mažina šildymo kaštus, yra saugesni, komfortiškesni, gerokai palengvinantys buitį ir ilgaamžiai.

Norėtųsi, kad protingas namas ir kainuotų protingai, tiesa? Taip ir yra, nes nepaisant to, kad investicijos didelės, jos per tam tikrą laikotarpį atsiperka ir grįžta su kaupu.  Jeigu šią akimirką nėra santaupų apjungti visas namo sistemas į vieną valdymo sistemą, galima protingo namo link eiti mažais žingsneliais, t. y. pradėti nuo protingų statybos ir apdailos medžiagų namui. Jų yra įvairiausių – mediena ar medžio drožlės, šiaudai, molis ir pan. Kita vertus, vien tai, kad iš šių medžiagų pastatysite ar įrengsite savo namus, nereikš, jog jis ekologiškas aplinkai. Draugiškomis aplinkai vadiname tas medžiagas, kurios išgaunamos, gaminamos, naudojamas ekologiškai. Pavyzdžiui, jei namo apdailai rinksitės medieną, turite būti tikri, kad ji pjauta iš sertifikuotų miškų, turi kokybę liudijančius dokumentus, o gamybos metodai yra saugūs aplinkos atžvilgiu.

Neretai žmonės baiminasi, kad pasirinkus natūralias medžiagas jų namas bus rūpesčių rūpestis. Tačiau dabartinės technologijos leidžia tiek šiaudus, tiek molį, tiek medieną apdoroti taip, kad šios medžiagos būtų tvirtos ir ilgaamžės. Namo statybai ir apdailai reikėtų naudoti tik termo medieną. Ją ruošiant yra naudojami tik aukšta temperatūra ir garai, tad tai – visiškai natūralus produktas. Be to, taip apdorota mediena yra daug atsparesnė išorės veiksniams, tvirtesnė, neskyla ir nekeičia formos, nepelija, yra šilta bei pasakiškai kvepia jaukumu!