Termo mediena – namų ekonomiškumui, ekologiškumui ir natūralumui

Pirmąjį savo straipsnį skyrę protingų medžiagų sampratai, šiame apžvelgsime vieną iš jų, naudojamą visai vidaus ir lauko apdailai, gamybai, statybai ir konstrukcijoms – termo medieną. Ji gaminama daugiausia iš vietinių, t. y. šiaurietiško klimato subrandintų medžių rūšių: pušies, eglės, drebulės, alksnio ir beržo. Kartais naudojamas Sibiro maumedis (terasos grindims ir t. t.) ir Europinis ąžuolas (vidaus masyvo grindims, baldams, žaislams ir t. t.), bet dėl savo unikalios specifikos ir techninių medienos savybių, šios rūšys nėra labai populiarios ir plačiai naudojamos termo medienos gamyboje. Rinktinei termo medienai (be šakų) dažniausiai yra naudojamas Kanados uosis (kurio struktūra yra lygesnė, tankesnė ir turinti mažiau šakų nei Europinio uosio) bei Spindulinė pušis (Radiata Pine, kuri turi ilgą, tiesų ir beveik be šakų kamieną ir tik mažą šakų vainiką pačioje viršūnėje). Terminio apdorojimu metu šios medienos rūšys įgyja tropiniam kietmedžiui ir kitoms egzotinėms medienos rūšims būdingas savybes. Taigi, koks tai procesas ir kokie yra termiškai apdorotos medienos privalumai?

Pirmiausia būtina pabrėžti, kad ir termo medienos išgavimas, ir gamybos procesai yra visiškai saugūs aplinkai ir ekologiški. Mediena pjaunama  PEFC™ sertifikuotuose miškuose (tai rodo, kad miškų tvarkymas atitinka nustatytus tvaraus ir daugiatikslio ūkininkavimo miškuose kriterijus, jog juose išsaugota gamtos įvairovė), o pats terminio apdorojimo procesas pagrįstas aukšta temperatūra, kuri iš medienos išgarina vandenį. Tai ir yra šios termo medienos paslaptis.

Termo proceso metu mediena įgauną kokybiškai naujų savybių: sumažėja vidutinis drėgmės kiekis ir jos absorbavimas, pagerėja atsparumas šilumai ir puvimui (vadinasi, ir pelėsiams), nelieka sakų, mediena tampa lengvesne, tvirtesne, lengviau išsaugo savo spalvą, ji neskyla ir nesideformuoja, ją mažiau veika netinkamos oro sąlygos.  Ir visa tai išgaunama nenaudojant jokių žalingų cheminių priedų! Plačiau apie patį termo procesą skaitykite jau kitame mūsų straipsnyje.

Tokiomis savybėmis pasižyminti mediena naudojama fasadams, sienų dangoms, tvoroms, lauko grindiniui, balkonams, kubilams, vidaus patalpų dailylentėms, vidaus grindims, baldams (langams, durims) ir pan. tiek privačiuose namuose, tiek viešosiose erdvėse. Termo mediena naudojama ir plačiau, pvz. iš jos gaminami laivų deniai ir valčių dokai, maisto konteineriai ir padėklai, netgi muzikos instrumentai ir papuošalai! Pastarieji, kaip ir visa kita, kas pagaminta iš šios medienos pasižymi patvarumu, natūralumu ir gamtos tonus atkartojančiomis spalvomis.

Termo medieną renkasi tie, kurie nori kokybiškos prekės, kuriems svarbus produkto ilgaamžiškumas ir ekologiškumas. Ši mediena turėtų patraukti dėmesį tų, kurie taupo laiką, mat jai nereikia ypatingos priežiūros. Na, o saugumas, kaip esminis produkto elementas, tikriausiai svarbus kiekvienam žmogui. Būtent tuo termo mediena ir pasižymi. Ji saugi ne tik todėl, kad jos paviršius labai švelnus ir lygus, tad nei jums patiems, nei jūsų vaikams nėra jokių galimybių susižeisti ar nugriūti užkliuvus už „banguojančių“ grindų lentų. Ši mediena taip pat „saugo“ ir gamtą, tiksliau – jos išteklius, nes, išgavus kietmedžio savybes iš paprastos medienos, nebelieka poreikio kirsti šio egzotiško medžio miškų.

Beje, visomis minėtomis savybėmis pasižymi ta termo mediena, kuri turi jos ypatingą išgavimą, apdorojimą bei kokybę liudijančius dokumentus. Pastaruosius išduoda tarptautinė Termiškai apdorotos medienos asociacija (angl. International ThermoWood Association – ITWA),  tarptautinė Sertifikuotos optimalios medienos organizacija (angl. Certified Optimised Timber – KOMO), taip pat veikia šalių nacionalinės tarnybos, pvz. Suomijoje įmonėms, gaminančioms termo medieną, Suomijos miškų sertifikatų taryba išduoda specialius sertifikatus. Išvardintos institucijos prižiūri, jog būtų laikomasi numatytų termo medienos išgavimo ir gamybos proceso normų ir taisyklių. Paprastam žmogui, ne profesionalui, plika akimi atitikimą standartams sunku pamatyti, tad ar prekė tikrai kokybiška,  jis galėtų pamatyti tik po 3-5 metų. Bet jei prieš įsigydami šią medieną pasidomėsite, ar ji įvertinta ir pripažinta tarptautinių asociacijų, būsite tikri, kad nusipirkote tikrai tai, ko norėjote.