Tvora iš medienos – kurią rinktis

Tęsiame straipsnių ciklą apie tvoras ir medžiagas, kurios būtų tinkamiausios jų montavimui. Straipsnyje „Tvora – sodybos puošmena ir saugumas“ aptarėme keletą sprendimų. Tvorą mes galime įsirengti iš „gyvų“ augalų, akmens, metalo, plytų, stiklo, antrą kartą panaudotinų medžiagų, medienos. Būtent apie tvoras iš medienos šį kartą ir kalbėsime, pasižiūrėdami, kuri jos rūšis yra tinkamiausia šiam namų eksterjerą papildančiam statiniui.

Taigi, ką būtina žinoti renkantis medieną –  šią šiltą ir jaukią medžiagą –  tvorai? Dažniausiai lentos tvorai yra gaminamos iš eglės, pušies (vietinė arba šiaurinė), kedro, raudonmedžio, maumedžio, termiškai apdorotos medienos. Kokie tarp jų skirtumai? Didžiausias – ilgaamžiškumo, nes maumedis, kedras ir raudonmedis tvers ilgiausiai, tuo tarpu eglė ir pušis – apie 5 metus. Kalbant apie kainas, savaime suprantama, kad dėl savo kokybės maumedis, kedras, raudonmedis bus brangesnis už eglę ar pušį. Dar vienas skirtumas – jog jei rinksitės pigesnę medieną tvorai – jis bus chemiškai apdorota, tuo tarpu brangesnė turės natūralią apsaugą. Įdomu, kad kedro mediena turi riebalų, kurie saugo nuo puvimo ir vabzdžių.

Na,  o mūsų nuomone, efektyviausias, natūraliausias ir draugiškiausias gamtai (ir jūsų sąskaitai) sprendimas – tvorai naudoti termiškai apdorotą medieną (tai gali būti termiškai apdorota šiaurės pušis ir uosis). Termiškai apdorota mediena savo savybių nekeičia iki 20 metų ir atitinka tuos reikalavimus, kurie būtini ilgai žmogui tarnausiantiems ir lauke esantiems statiniams. Karščiu apdorota mediena (šiame procese nenaudojami jokie chemikalai!) mažiau absorbuoja vandenį, yra atspari puvimui ir oro sąlygoms, nesideformuoja ir neskyla.

Ir pabaigai, dar keletas argumentų, kodėl medinės tvoros yra pranašesnės prieš kitas. Pirma, medinė tvora – tai tradicija ir klasika. Antra, ji visuomet derės prie namo eksterjero. Trečia, nusibodus spalvai – medinę tvorą bet kada galima perdažyti pagal vyraujančias madas arba nuotaiką. Ketvirta – įsirengti medinę tvorą ne taip jau sudėtinga ir pačiam. Patikėkite, darbas su medžiu yra švelnus ir atpalaiduojantis užsiėmimas į kurį galės įsitraukti ir visa šeima.