Molis – alternatyva tradicinėms statybinėms medžiagoms

Šiuo metu jau esame apžvelgę keletą „protingų“ medžiagų,  kurias galėtume laikyti alternatyva tradicinėms statybinėms ir apdailos medžiagoms – kanapes, termo medieną, medžio plastiko kompozitą. Molis – tai dar viena daugiafunkcinė ir ekologiška medžiaga. Norėtųsi sakyti – nauja, tačiau tarptautinės molio statybos organizacijos „CRATerre“ (net tokia jau yra!) duomenimis moliniuose pastatuose gyvena ar dirba daugiau nei pusė žemės gyventojų. Taigi, greičiau galėtume sakyti, kad molis – tai senas, tik naujai prisimintas sprendimas namų apdailoje ir statyboje.

Kas nutiko, kad sakytume augant ekonomikai moliniais namais kaip sena meile vėl susižavėjo ir pasiturinčios šalys, ir žmonės, kurie galėtų sau leisti įpirkti net ne vieną tradicinių medžiagų sodybą ar namą? Panašu, jog molio pigumas nėra ta vienintelė priežastis, kuri jį vėl išpopuliarino. Tikėtina, kad trečiojo pasaulio šalyse namas iš molio tėra vienintelė galimybė apskritai turėti stogą virš galvos, tuo tarpu tam tikrai likusiai daliai pasaulio nusibodo kankintis tarp šaltų, pilkų ir negyvų betono blokų.

Taigi, molis – „gyva“, tikra, žemės, saulės ir oro energija alsuojanti medžiaga yra tikrų tikriausias išsigelbėjimas  tiems, kurie pavargo nuo sintetinių pakaitalų. Svarbiausia, kad molis prieinamas beveik visoms pasaulio šalims. Jis glūdi ir Lietuvoje, tad nepasinaudoti pačios planetos teikiamais resursais būtų tiesiog nedovanotina klaida. Dar neįtikinome? Tuomet pateikiame dar keletą molio kaip statybinės medžiagos savybių, kurioms, tikime nepajėgsite atsispirti.

1. Gyvendami molio namuose pagerinsite arba bent jau nesusigadinsite sveikatos, nes molinėse sienose, pavyzdžiui, nėra medžiagų, kurios sukeltų vėžį ar skatintų jo vystymąsi ar kitų nuodingų elementų, tad moliniame name sukuriama sveika, žmogaus organizmui ir aplinkai palanki atmosfera. Toks namas tinkamas gyventi sergantiesiems  alergija.

2. Sutaupysite statyboms pinigų, nes a) molis yra pigi medžiaga, b) statybų metu sunaudojama mažiau energijos, c) molio sienos tokios tvirtos, kad namas šimtmečiais eis iš kartos į kartą.

3. Šilčiau gyvensite, nes molis turi savybę išlaikyti šilumą. Be to, molio sienos laidžios orui, tad  nuolatos vyksta komfortišką mikroklimatą užtikrinanti drėgmės apykaita.

4.  Sakoma, kad pastatyti molio namą labai paprasta. Mums atrodo, kad tam tikrų žinių ir patirties čia vis tiek reikia, bet, matyt, kartą pasistačius tokį namą, jau galima savo rankas kaip pagalbą siūlyti visiems, kurie nori tokį namą įsigyti.

Daugiau ir detaliau apie molį namo statyboje ir apdailoje dar rašysime. Pasižadame!