Pasidaryk pats – kaip taupiau įsirengti kokybišką terasą

Terasa – tai jungiamasis namo elementas su sodu ar kiemu. Tai ne tik praktinė, bet ir eksterjerą puošianti detalė, kuri neretai asocijuojasi su poilsiu ir maloniomis akimirkomis. Ji taip pat gali būti įrengta ir atokiau nuo namo, priklausomai nuo Jūsų poreikio. Terasą Jums gali įrengti ir specialistai, tačiau galite ir Jūs pats. „Pasidaryk pats“ arba angliškai do it yourself taip populiarėja, kad jau tampa savotišku gyvenimo būdu. Žmonės tai daro ne tik taupymo sumetimais, bet ir siekdami daiktų originalumo, „rankų“ šilumos arba iš principo tiesiog nepirkti. „Pasidaryk pats“ – tai ir būdas atsipalaiduoti, išlaisvinti kūrybiškumą,  pabūti su draugais ar šeima.

„Pasidaryk pats“ šalininkų teigimu, tik išdrįsęs išbandyti savo jėgas žmogus gali teigti, jog negali, nesugeba ar neturi pašaukimo vienai ar kitai veiklai. Aš manau, kad tik pabandę patys įsirengti terasą, pamatysite, kad kokybišką daiktą galima sukurti ir savo rankomis. Be to, „darau pats“ filosofija susijusi ir su pasirinkimu gyventi ekologiškai – kurdamas pats žmogus kovoja su vartojimo kultūra, prisiima atsakomybę už tai ką ir kiek jis vartoja“, – teigia Vytautas Natys, UAB „NVGroup“ įmonės vadovas.

Taigi, pasiryžote įsirengti terasą, tačiau nežinote nuo ko pradėti? Štai pagrindiniai žingsniai, kurie padės pasidaryti terasą pačiam:

1.     Pašalinti žolės apklotą (apytiksliai per kastuvo gylį)

2.     Pakloti geotekstilės plėvelę

3.     Išgrįsti skalda iki reikiamo lygio (aukščio)

4.     Pakloti dideles šaligatvio tipo plyteles (reikiamais atstumais)

5.     Sudėti reguliuojamas kojas.

6.     Padėti lages (gulekšnius)

7.     Išlyginti aukščius

8.     Pakloti ir galiausiai ištepti alyva lentas.

Įvardinome pagrindinius etapus, kaip pačiam parengti teisingą terasos pagrindą. Laikytis jų eiliškumo būtina, kaip ir nepraleisti nė vieno iš išvardintų elementų. Taip pat ne mažiau svarbu yra ir tai iš kokios medienos bus įrengta terasa. Neretai manoma, kad terasai gali tikti bet kokia, net jau panaudota mediena. Deja, netinkamai parinkta mediena gali paversti vėjais visą darbą prieš tai, nes  lentos išsikraipo, girgžda, pūva, atrodo neišvaizdžiai, tad reikia dažnai remontuoti. Vieną iš nekokybiškų pavyzdžių matome paveikslėlyje apačioje – lentos be tvirto pagrindo, todėl yra nelygios, jomis nepatogu vaikščioti, be to, drėgmė pūdo lentas iš apačios.

Nuotraukoje matyti, kad ir medžiagos parinktos netinkamos (minkšta mediena greitai dėvisi, yra neatspari drėgmei ir pradeda pūti jau po poros sezonų). Kokia mediena būtų tinkamiausia terasai? Įvertinus tai, kad jog ši namų erdvė nuolatos bus veikiama drėgmės, jai geriausiai tiktų termiškai apdorota mediena. Termiškai apdorota mediena yra visiškai stabili, ji nesitraukia ir nesiplečia, nesiriečia, neskyla ir nešerpetoja, kaip „gyvos“ medienos rūšys. Ji neturi sakų ir cukraus maišelių, todėl medienoje nesiveisia grybelis, ji nepelija ir nepūva. Tokia mediena yra daug kietesnė ir nekeičia savybių iki 20 m. Termiškai apdorotai medienai neturi įtakos atmosferos ir temperatūrų kaita, tad ji idealiai tinka mūsų nepastoviam klimatui ir tokioms vietoms kaip terasa.

„Priėmę sprendimą naudoti termiškai apdorotą medieną, kartu remiate ir ekologišką gyvenimo būdą. Ekologija yra tai, ir kuo pats gyvenu. Tikiu, jog pristatydamas termiškai apdorotą medieną, kuri savo savybėmis pakeičia taip sunkiai ataugančius egzotinius miškus, prisidedu prie gamtos išsaugojimo. Ir idėja suburti bendruomenę „Protingos medžiagos“ gimė iš čia. Noriu skleisti ir dalintis su kitais informacija apie alternatyvius, gamtą tausojančius sprendimus“, – pabrėžia V. Natys.