Statome namus iš… žemės

Kai girdime, kad viename ar kitame Lietuvos krašte išdygo namas iš šiaudų, molio, jau nebesistebime. Na, gal kiek egzotiškiau skamba namai iš kanapių pluošto blokelių. Apie visas šias alternatyvas įprastoms statybinėms medžiagoms esame kalbėję su jumis. Netiko? Ieškote dar kažko tokio… tokio… Kokių gi dar būna gamtos resursų neeikvojančių medžiagų iš kurių galima pasistatyti namą?

Žmogaus išradingumui pabaigos nematyti. Neseniai internete radome namelių iš antrą kartą perdirbtų medžiagų (pavyzdžiui, plastikinių butelių), iš grybų (jų mišinys tiesiamas į pušies klojinius ir suformuoja izoliuotą plokštę), bet labiausiai akis užkliuvo už namų, kuriame panaudota žemė. Taip, tiesiog plūkta žemė. Kokie tai namai (angl. Rammed Earth House) ir ar tikrai jie iš žemės – pasidomėjome ir dalinėms.

Iš pradžių pats terminas „plūkta žemė“ kėlė tikrai ne kokias asociacijas. Mintys pačios nukeliavo į pirmuosius žmonijos raidos metus, į jų purvinus ir nykius trobesius iš žemės. Vaizdas tikrai ne iš labiausiai kerinčių ir prasilenkiantis su šiandienos namų patogumais, modernumu, civilizacija. Betgi kaip turėjome nustebti pamatę, kaip šiais laikais atrodo plūktos žemės namai – jie nė iš tolo nepriminė to, ką piešė vaizduotė.

Jaukūs, šilti, šviesūs, ekologiški – štai tokie gali būti plūktos žemės namai. Principas, kaip statomi šie statiniai skamba ganėtinai paprastai, bet įtikina, jog tokie namai patikimi, patvarūs, atitinkantys visus būtinus standartus. Pirmiausia į klojinius yra pripilama tam tikro dirvožemio mišinio ir jis suspaudžiamas naudojant didelę jėgą (tai ir yra tas vadinamasis „suplūkimas“).  Kai viena siena jau būna baigta, laikantys klojiniai yra nuimami ir perkeliami į kitą vietą. Taip ir gimsta visos namo sienos.

Minėtas dirvožemio mišinio pagrindas – tikrai tikrų tikriausia žemė, tik dėl tvirtumo rekomenduojama įmaišyti apie 5 proc. cemento. Geriausia, jei šio mišinio dirvožemyje bus ir molio, ir smėlio.  Tiesa, dar reikia pasižiūrėti, kad jis nebūtų per drėgnas, neviršytų rekomenduojamo  10 proc. vandens kiekio.

Plūktos žemės namai – tai vienas iš sprendimų tiems, kurie neturi pinigėlių tradicinio namo statybai arba tiems, kurie nori gyventi ekologiškai. Svarbiausia tai, kad statančiajam, jei tik dirvožemis įvairus, nereikės mokėti už pagrindinę statybinę medžiagą, ji bus vietinė, sava. Na, o jei yra laiko ir noro, galima viską pasidaryti pačiam. Taigi, kainuos tik papildomi statybai reikalingi elementai. Jei tai ne tvirtinimai – dalį jų net galima bandyti pasiskolinti, pavyzdžiui, pavyzdžiui maišyklę.

Praktikai tikriausiai paklaus, o kokie vis dėlto tie plūktos žemės namų privalumai. Pasirodo, kad plūktos žemės namai saugo namus nuo saulės vasarą, bet išlaiko šilumą namų viduje žiemą. Ar žinote, ką tai reiškia? Ogi žymiai mažesnes šildymo ir kondicionavimo kainas. Be to, toks namas – atsparus ugniai.  Ir… Norite tikėkite, norite ne, bet iš šio mišinio pastatyti namai – atlaiko net  po kelis tūkstančius metų.