Galvosūkis – kokį šildymosi būdą pasirinkti

Praėjusiuose straipsniuose kalbėjome apie namų apšiltinimą termoizoliacinėmis medžiagomis iš išorės arba vidaus. Deja, kai ateina žiema ir ypač, kai spaudžia itin stiprus speigas, vien to nepakanka. Tuomet daugumos mūsų namuose yra įjungiamas centrinis šildymas, kurį kai kurie galime reguliuoti, tačiau didžioji dalis – ne. Galime sakyti, kad labiausiai pasisekė privačių namų šeimininkams, nes jie turi daugiau pasirinkimo galimybių. Kita vertus, kuo jų daugiau, tuo sudėtingiau susigaudyti, kas pigiausia, bet… efektyviausia.

Šiuo metu patys populiariausi būdai yra šildymas dujiniu katilu, dyzeliniu kuru, elektra, suskystintomis dujomis, kietu kuru be akumuliacinės talpos arba su ja, šildymas naudojant šilumos siurblius ar granulinį katilą ir kt. Norėtųsi patarti, kuris būdas yra pats geriausias, tačiau kiekvienu individualiu atveju reikia skaičiuoti atskirai. Negana to, visuomet būtina įvertinti saugumą, komfortą ir atsiperkamumą, t. y., per kiek laiko Jūsų vienas ar kitas pasirinkimas atsipirks greičiausiai. Tai padaryti ne taip jau lengva, nes reikia įvertinti ir tai, kaip vieno ar kito kuro kainos keisis ateityje.

Šalia patogumo ir ekonomiškumo vis aktualesnis tampa dar vienas – ekologiškumo kriterijus. Tai reiškia, kad jei norite šildytis ekologiškai, reikės atsisakyti kuro, kuris išskiria didelį CO2 kiekį. Žvelgiant iš šios pozicijos patys draugiškiausi aplinkai yra šildymasis dujų katilais, šildymasis biokuru, t. y. malkomis, briketais, granulėmis ir pan., ir elektra, kai ji pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių – saulės, vėjo, vandens.

Jei vertintumėme minėtus ekologiškus sprendimus kainos požiūriu, pirmiausia reikėtų atmesti šildymąsi dujų katilais. Antrasis pagal brangumą būtų šildymasis elektra. Taigi iš visų minėtų būdų šildymasis biokuru yra priimtiniausias. Kita vertus, ekologiškumas ne visuomet turi būti susijęs tik su naudojamomis medžiagomis. Draugiški aplinkai esame ir tuomet, kai taupome, pavyzdžiui, kai šildome ne visą erdvę, o tikrai reikalingą plotą. Tokiomis galimybėmis pasižymi infraraudonųjų spindulių šildytuvai, kurie padeda taupyti elektrą. Apie juos – būsimuosiuose mūsų straipsniuose.