Ilgaamžis tvirtinimo sprendimas – nerūdijančio plieno medsraigčiai

Neretai tarp žmonių vyrauja stereotipas, jog iš ilgaamžių medžiagų pagaminti daiktai yra sunkūs, gremėzdiški ar juose maža estetikos. Mes žinome sprendimus, kurie paneigia šias nuostatas. Straipsnyje apie itin patvarią termo medieną kaip tik atrasite, jog ji natūraliai šilta, kvapni, ją malonu liesti. Bet kaip, pavyzdžiui, sumontuoti iš šios medienos terasą, tvorą ar lieptą ir nesudarkyti bendro vaizdo medsraigčiais, savisriegiais, sraigtais ir t.t..? Apie „nematomas“ detales jau kitame straipsnyje, o šiandien apie tai, kokios turi būti tos tvirtinimo detalės, jog savo patikimumu, tvirtumu bei ilgaamžiškumu papildytų gerąsias pačios medienos savybes?

Žinoma, tokiomis techninėmis charakteristikomis pasižymintis tvirtinimo elementai kainuoja brangėliau, tačiau neveltui sakoma, kad „skūpus“ moka dukart. Įsigijęs kokybišką medieną, dažnas numoja ranka į tvirtinimo elementų kokybę, neva „kam mokėti už tai, ko nematyti“?  Tačiau būtent nekokybiškumas greičiausiai „pasimato“: detales tenka keisti jau po 3-5 metų, o kartais ir visa, kas buvo tvirtinta. Tuomet reikia mokėti ir už naujas detales, ir už medžiagas, ir už darbą. Be to, toks medienos netausojimas yra visiškai nedraugiškas gamtai.

Kodėl taip nutinka? Dėl keleto priežasčių. Paprastai pigūs tvirtinimo elementai nesustabdo medienos „vaikščiojimo“ ir ji deformuojasi. Antra, reikėtų įvertinti pačios medienos rūšį. Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į maumedį. Tai gana specifinė mediena turinti savo „charakterį“. Ji labai „vaikšto“ ir turi daug tanino rūgščių, kurios sukelia metalo eroziją, todėl paprastas metalas suminkštėja, pasidaro netvirtas bei pradeda rūdyti. Taigi, maumedžiui montuoti yra gaminami specialūs tvirtinimo elementai, ir tik iš nerūdijančio plieno.

Kiek kitokie tvirtinimai skirti tropinei ir termo medienai. Beje, pastaroji, jei prisimenate, neskyla ir nesideformuoja, nes yra atsparesnė netinkamoms oro sąlygos. Na, o tropinę medieną, nors ji iš tiesų pasižymi nepaprastai kokybiškomis savybėmis, siūlytume keisti būtent į termiškai apdorotą pušį, eglę, ar uosį, nes užaugti medžiams tropikų miškuose reikia daug daugiau laiko, be to, ji dažniausiai netinka lietuviškam klimatui.

Dar kiti tvirtinimai yra skirti specialiai tvirtinti daugelį medienos rūšių prie plieninių (iki 5 mm storio) konstrukcijų.

O štai čia savisriegiai fasado dailylenčių tvirtinimai, tinkantys visų rūšių medienai.

Kaip minėjome, tie tvirtinimai, kurie skirti maumedžio, tropinei ir termo medienai, gali būti naudojami ir kitoms medienos rūšims, bet geriausia prieš perkant dar pasitarti su specialistais. Na, o jei įsigijote nors vieną iš išvardintos medienos rūšių, būtinai teiraukitės tvirtinimo elementų iš nerūdijančio plieno. Jie atsparūs korozijai, rūgščių ir šarmų įtakai, medienos „vaikščiojimui“ ir tempimams.

Ir trečia, į ką reikėtų atkreipti dėmesį nenorint, jog mediena „išeitų savais keliais“, prieš įsigydami tvirtinimo elementus, pasidomėkite ar  jie tinkamo ilgio, storio, ar tikrai tiks vienoks ar kitoks sriegio profilis.