Kaip medžiai rūpinasi žmogumi

Daugybę kartų kalbėjome apie tai, kaip svarbu išsaugoti pasaulio miškus, kokie jie svarbūs ir kad mažiausiai kenkiame gamtai tuomet, kai medienai išgauti naudojame vietinius miškus, o gautą medieną apdoroję termiškai arba atitinkamai impregnavę, galime tikėtis tokio pat ilgaamžio produkto, kaip naudotume egzotinę medieną, kurios kirtimas nėra nei reguliuojamas, nei rūpinasi šių miškų atsodinimu. Kai kalbame apie svarbius dalykus abstrakčiai, tai atrodo toli ir ne taip aktualu, kaip pavyzdžiui, jie pasidarytų svarbūs, jei kas nors imtų ir iškirstų dalį Kuršių Nerijos miško nepaisydamas jokių taisyklių.

Pagalvojome, jog būtų pravartu prisiminti, jog jei mes pasirūpinsime miškais, jie pasirūpins mumis. Iš mokyklos laikų žinome, kad kad medis gamina deguonį ir sugeria CO2. Įsivaizduokite tūkstančius tokių „alsuojančių“ medžių, kurie nelyg milžiniškas mechanizmas tiekia orą, kuriuo milijardai mūsų kvėpuojame. Žmogus apskritai neišgyventų be deguonies, o jo trūkumas sukelia mieguistumą, galvos skausmus, stresą. Šiais negalavimais dažniausiai skundžiasi miestiečiai, nes pakankamai apželdintų miestų su žaliosiomis zonomis vis mažiau ir mažiau.

Taigi, medžiai tai ne tik mūsų gyvybės palaikytojai, bet ir kokybiško gyvenimo laiduotojai. Nors deguonį gamina ir kiti organizmai, pavyzdžiui, fitoplanktonas, medžių gaminamas deguonis išsiskiria tuo, kad jis yra  prisotintas neigiamų jonų, kurie didina žmogaus kraujagyslių elastingumą, taip pat leidžia geriau pasisavinti deguonį audiniams, mažina kraujospūdį ir bendrai teigiamai veikia žmogaus savijautą. Šiuo metu pasaulyje medžiai yra naudojami ekoterapijoje, nes jie gerina psichologinę žmogaus būklę.

Ar žinojote, kad: medžiai, šaknimis sugerdami perteklinį vandenį, padeda kovojant su liūtimis ir potvyniais; jie gali keliais laipsniais atvėsinti orą (tai ypatingai svarbu mažinant šiltnamio efektą); nnt medžių auga galybė vaisių, riešutų, kurie yra maistas mums; medžiai skleidžia nuostabius kvapus (prisiminkime gydantį aromoterapijos poveikį); medžių lapija karštuosiuose kraštuose, o ir mūsuose, yra puikus natūralus pavėsis. Ir galiausiai, medžiai yra namai daugeliui gyvūnų ir paukščių. Taigi, medžiai nėra tik medžiaga medienai, tad juos būtina saugoti ir tausoti.