Termo medienos abėcėlė arba ką reiškia A, AB, B

Viename paskutiniųjų savo straipsnių „Kaip atpažinti termo medieną ir jos kokybę?“ kalbėjome apie tai, kaip nustatyti, jog mediena tikrai apdorota termiškai, o jei taip, ar tinkamai. Taip pat analizavome, kokie sertifikatai mums galėtų parodyti, jog produktas atitinka kokybės standartus. Ši tema labai plati ir reikalinga, todėl dar kartą grįžtame prie jos,  tik šį kartą apžvelgsime, kaip termo medienos produktai yra klasifikuojama pagal kokybę ir ką reiškia ją žyminčios raidės A; AB; B.

Taigi, yra tris pagrindinės produkcijos iš termo medienos kokybės kategorijos – A; AB; B. Visoms joms priklauso ta pati medienos žaliava – pušis arba eglė ir tiek vienos, tiek kitos kategorijos medienos produktai tinkami terasai įrengti ar namo fasadui apkalti. Tad koks gi esminis skirtumas tarp šio skirstymo? Iš tiesų labai paprastas ir matomas plika akimi. Taip paprastai apibūdinant – tai jau pagamintos produkcijos defektai, nors kai kuriems šie vadinamieji trūkumai kaip tik patinka ir suteikia medienai natūralumo.

Taigi, A kategorijos produktuose didelių ir daug defektų negali būti (A kategorijoje leidžiamas nuokrypis iki 5 % nuo bendro kiekio, didesnių ar mažesnių defektų, kurie gali būti klasifikuojami kaip AB arba B kategorijos), o menkų neatitikimų tik tiek, kiek leidžiama šios kategorijos rėmuose. Šios kategorijos lentos turi būti lygios, išvaizdžios ir iškritusios, sudegusios šakos lentose jau pažeidžia kategorijai keliamus reikalavimus (jei minėti defektai viršija 5 % nuo bendro produkcijos kiekio). Tačiau šioje kategorijoje dar norma yra laikoma, jei pasitaiko mažos iškritusios šakelės ant krašto arba bent jau ne kiaurai, nedideli  įskilimai, įtrūkimai, ištrupėjimai, išdegusios sakų kišenėlės.

Tokie defektai A kategorijoje leidžiami.

B kategorijos produktai taip pat turi būti kokybiški, tačiau čia gali pasitaikyti vienas kitas didesnis trūkumas: šakos (išdegusios ar iškritusios), skilimai ir pan. Įdomu tai, kad juos pašalinus (išpjausčius), produktas gali būti perkvalifikuojamas iš B į AB ar netgi A kategoriją. Visiškai neleistini defektai B kategorijai yra sulūžusios, suskilusios lentos (per visą ilgį).

Tokie defektai B kategorijoje leidžiami.

Liko aptarti dar vieną kategoriją – AB. Į ją patenka  A ir B kategorijos mediena, tačiau pastarosios negali būti daugiau nei  30 %. Rinkoje yra skiriama ir dar viena kategorija – C (oficialiai TWA – Termo Medienos Asociacijos nepripažįstama), kurioje įvairiausių defektų (šakų ir įskilimų) leidžiama dar daugiau o lentos yra labai trumpos. Šios visos kategorijos tarpusavyje skiriasi ir dar vienu kriterijumi – kaina. Nes kuo aukštesnės kategorijos mediena, tuo daugiau tenka už ją mokėti. Kita vertus, kuo aukštesnė kategorija, tuo didesnė kokybė!

Tokie defektai AB kategorijoje leidžiami.