Infraraudonieji spinduliai – kokybiška ir saugi šiluma

Straipsnyje apie infraraudonuosius spindulius, kuriančius šilumą ir jaukumą lauke net žvarbiausiu oru, užsiminėme apie jų pagrindu veikiančių šildytuvų panaudojimą ir patalpų viduje. Iš esmės jų veikimo principas tas pats (šildo ne orą, o kūnus ir daiktus), ir vieni, ir kiti yra lengvai montuojami ir ekonomiški. Tačiau kalbant apie šių inovatyvių šildytuvų panaudojimą, pavyzdžiui, namuose, itin aktualu tampa ir saugumas, ir kokybė. Taigi, atsakymai į šiuos klausimus – būtent šiame straipsnyje.

Baimintis nereikėtų, nes infraraudonieji spinduliai visiškai saugūs žmogui. Šie spinduliai – tai elektromagnetinės bangos. Jas skleidžia kasdienės mūsų aplinkos šaltiniai: Dangaus kūnai (Saulės spektre yra 46,5% infraraudonųjų spindulių), žmogaus sukurti įvairūs varikliai ir inžineriniai įrenginiai, augalai  bei gyvūnai. Infraraudonieji spinduliai yra naudojami įvairiose žmogaus gyvenimo srityse – pradedant  medicina (infraraudonųjų spindulių prietaisai padeda nustatyti diagnozes ir gydyti) ir baigiant žemės ūkiu, karyba, meteorologija, tačiau šio straipsnio rėmuose mums svarbiausia infraraudonųjų spindulių savybė – jų šiluminis poveikis.

Vis tik, nors infraraudonieji spinduliai yra saugūs, renkantis šildytuvus, kaip ir bet kurią kitą techniką, reikėtų pasidomėti, kur jie pagaminti, ar yra atestuoti ir sertifikuoti Europos Sąjungoje, ar jų kokybė patvirtinta atitinkamų institucijų. Taip pat įvertinkite kitus svarbius parametrus: pirma – apsaugos laipsnius IP, nes kuo aukštesnis apsaugos IP laipsnis, tuo infraraudonųjų spindulių šildytuvas yra atsparesnis drėgmei ir dulkėms, tad yra itin tinkamas agresyvesnėse patalpose ir erdvėse, pavyzdžiui, lauko terasoje, vonios kambaryje, oranžerijoje, baseino patalpoje ir t. t.;   antra – jei rinksitės lempinio tipo infraraudonųjų spindulių šildytuvą, pasidomėkite infraraudonųjų šildymo elementų tipu (gali būti kvarcinis, halogeninis, keramikinis), nes skirtingi tipai turi tam tikrų ypatybių, kurias aptarsime kitame savo straipsnyje.

Ypatingą dėmesį atkreipkite į šildytuvo lempas: rinkitės ilgesnio veikimo,  didesnio stabilumo, pasidomėkite ir reflektoriais – optimalią ir tolygią temperatūrą užtikrina tik paraboliniai reflektoriai. Beje, daugelis infraraudonųjų spindulių šildytuvų išskiria raudoną šviesą. Tai labai erzina ir dirgina akis bei iškraipo natūralius supančios aplinkos atspalvius, tad rinkdamiesi šiuos šildytuvus teiraukitės lempų, kurios išskiria natūralią – geltoną šviesą.  Taip pat pasidomėkite šildytuvo ventiliacijos ir izoliacijos sistema (kai kurios sistemos taip atvėsina korpusą, jog šildytuvą galima  montuoti netgi ant medinių paviršių).



Infraraudonųjų spindulių šildytuvai naudojami labai įvairiose vidaus erdvėse:

  • Gyvenamose patalpose, vonios kambariuose, saunos ar pirties prieangiuose
  • Vasarnamiuose, sodybose, kempinguose, stotyse, oro uostose, bažnyčiose
  • Oranžerijose, šiltnamiuose, žiemos soduose, garažuose, gamybinėse patalpose
  • Viešbučiuose, Spa zonose, restoranuose, HoReCa sektoriuose, teatruose, salėse
  • Prieangiuose, sporto salėse, teniso kortuose, paviljonuose, angaruose, turgavietėse
  • Sandėliuose, logistikos terminaluose, gyvulių fermose, arklidėse, paukštidėse ir t. t.

Matome, kad erdvės labai skirtingos – vienos gyvenamosios, kitos skirtos verslui, taigi skiriasi apšildomų plotų dydis, šilumos kiekio poreikis,  todėl ir infraraudonųjų spindulių sprendimai būna labai įvairūs ir individualūs. Pavyzdžiui, modernaus dizaino vonioje norėtumėme šildytuvo net „nematyti“ (jis atrodo lyg veidrodis, žr. nuotraukoje apačioje), o štai šildant pramoninės paskirties patalpas išvaizda kur kas mažiau aktuali, svarbiausia galingumas ir aprėpiamas plotas.