Pristatome dar vieną protingą ir ekologišką medžiagą su kuria susiduriame ragaudami kiek prabangesnį vyną ar šampaną. Tai iš kamštinio ąžuolo pagamintas kamštis. Nesumaišykite šio tradicinio kamščio su presuotais ir sintetiniais pakaitalais, kurie, būdami pigesni, pamažu išstumia iš rinkos kamštinio ąžuolo kamščius. Bet šiandien kalbėsime ne apie gėrimų išlaikymą, o būtent apie kamščio, kaip vis labiau populiarėjančios medžiagos, savybes ir panaudojimo galimybes.
Pirmiausia, kuo stebina ir patraukia kamštis – tai šios medžiagos ekologiškumas. Jo išgavimas yra draugiškas aplinkai ir laikomas geriausiu žmogaus ir gamtos harmonijos pavyzdžiu pasaulyje. Kamščiui pagaminti, kitaip nei kalbant apie medieną, nereikia nukirsti medžio. Kamštis yra išgaunamas iš žievės, kuri pagal senąsias tradicijas yra lupama rankomis. Nors nužievintas ąžuolas atrodo „nesveikai“, tai nekenkia medžiui ir jo žievė atauga maždaug per 7 metus.
Ekologiška šią medžiagą galime laikyti dar ir dėl to, jog ji auga pakankamai netoli (pietvakarių Europa ir Šiaurės vakarų Afrika), tad nereikia eikvoti aplinkai kenkiančio kuro, kurio reikėtų transportavimui. Didžiausia kamštinio ąžuolo žievės, iš kurio ir gaminamas kamštis, tiekėja yra Portugalija. Ši šalis turi didžiausius kamštinio ąžuolo miškus ir verčiasi šiuo verslu jau nuo Romos imperijos laikų. Turėtume pabrėžti – perspektyviu verslu, nes kamščiu, be to, kad jis naudojamas kaip vidinės ir išorinės namų apdailos medžiaga, domisi vis daugiau ir daugiau pramonės sričių, tarp jų – baldų ir net galanterijos, batų dizaineriai.
Tikriausiai visi esame matę ir lietę kamštį, todėl galime įvardinti, kad tai šilta, jauki ir minkšta medžiaga, bet o kuo gi dar ji pasižymi ir vilioja investuotojus bei pirkėjus? Pasirodo, kad kamštinio ąžuolo žievės korinė struktūra lemia šios medžiagos lengvumą, tamprumą, neįtikėtiną šilumos ir garso izoliaciją, atsparumą drėgmei ir ypatingą atsparumą trinčiai. Be to, kamštis nekaupia dulkių, nepelija ir nepūva (tinka alergiškiems žmonėms). Grožis yra kiekvieno asmeninis dalykas, bet kamštis yra vertinamas ir už tai. Interjere jis atrodo solidžiai, elegantiškai ir tikrai išskiria šeimininko interjerą iš kitų.
Na, o jeigu grįžtume prie vynui ir šampanui užkimšti naudojamų kamštinio ąžuolo kamščių, neišmeskite jų. Iš jų galima pasidaryti tiek įvairiausių dalykų, jog būtų tikrai apmaudu jų nekaupti, ypač žinant, kad kai perkate gėrimą, nemažai sumokate ir už tai, kuo jis užkimštas. Pridedame Jums specialų nuotraukų albumą, kuriame pamatysite, kaip butelio kamštis gali virsti kilimėliu kojoms, kilimėliu puodams, stalo paviršiumi, miela smulkmena ar net papuošalu. Gerų idėjų!