Kokios medienos dailylentės tinkamiausios fasadui?

Ne vienam pasiryžusiam atnaujinti namų fasadą kyla klausimas – o kokios medienos dailylentės būtų tam tinkamiausios. Gamintojai siūlo įvairiausius sprendimus ir kiekvienas jų teigia, kad jo produktas geriausias. O kaip yra iš tiesų? Kaip nepasiklysti „tamsiame miške“ ir neapsigauti. Juk namo fasadas keičiamas ne vieneriems metams, tad tai turi būti gerai apgalvotas ir atsakingas sprendimas.

Šiuo metu rinkoje populiariausios yra pušies arba maumedžio fasado dailylentės. Neabejotinai savo savybėmis yra geresnės (ir gerokai brangesnės) pastarosios. Maumedis yra tvirta, nepūnanti mediena, jos nereikia impregnuoti. Tuo tarpu pasirinkus dailylentes iš pušies teks rūpintis jų apsauga nuo puvimo. Kita vertus, ką dažnai nutyli gamintojai, maumedį yra ganėtinai sunku pjaustyti, džiūdamas jis skilinėja, o konstrukcijoms, kuriose reikia vinių, jis apskritai nerekomenduojamas.

Neretai tenka girdėti ir matyti, kad tie, kurie dairosi į „vakarus“, pasirenka tropikų medienos dailylentes. Deja, nepagalvoję, kad ši mediena  nei natūraliomis, nei „dirbtinėmis“ sąlygomis niekuomet nėra mačiusi žemos temperatūros ir didelio santykinio drėgnumo – tai yra to, kas taip būdinga Lietuvos klimatui. Kas nutinka? Tropikų medienos dailylentės dieną lyg sugeriamasis popierius absorbuoja drėgmę į save, o naktį, esant labai žemai temperatūrai, ši drėgmė užšąla. Pasekmės nemalonios – mediena pradeda deformuotis.

Po ilgų svarstymų, ką rinktis – pušį, maumedį ar egzotiką – neretai kažkurio pasirinkimas tik reiškia „iš blogų variantų pasirinktą mažiau blogesnį“. Ką daryti, jei vis tik norisi ilgaamžiškumo ir patvarumo?  Mūsų akimis šį kriterijų atitinka termiškai apdorotos medienos dailylentės. Termiškai apdorota mediena – ne naujiena Lietuvoje, o juo labiau pasaulyje.  Ji itin aukštai vertinama dėl savo unikalių savybių nesitraukti, nesiplėsti, neskylinėti. Termiškai apdorotos medienos dailylentes itin paprasta montuoti ir prižiūrėti, ji gali būti naudojama be jokio paviršiaus apdorojimo.

Kur slypi termiškai apdorotos medienos, o trumpiau – termo medienos – kokybės paslaptis? Ogi terminio apdorojimo procese. Terminis apdorojimas prasideda nuo medienos džiovinimo, tada ji apdorojama karščiu ir visas šis procesas yra užbaigiamas medienos sudrėkinimu ir atvėsinimu. Šis vientisas procesas sąlygoja, jog karščiu apdorota mediena bus vienodos kokybės. Beje, visame šiame  procese nenaudojami jokie žalingi cheminiai priedai.

Šiuo metu paklausiausios yra dailylentės pagamintos iš termiškai apdorotos šiaurinės pušies, termiškai apdoroto Kanados uosio ir medžio plastiko kompozito. Renkantis kurią/kurį nors vieną iš jų, reikėtų žinoti, kuo jos/jie skiriasi, nes šiaurinė pušis gali būti naudojama daugiau nei 25 metus, jos priežiūra minimali ir yra pigiausia iš visos termo medienos. Termiškai apdorotas Kanados uosis naudojamas daugiau nei 35 metus, todėl yra kiek brangesnis.

Medžio plastiko kompozitas – apskirtai išskirtinė medžiaga. Tai 70 % termiškai apdorotos medienos pluošto ir 30 % aukštos kokybės, perdirbto polipropileno junginys, kuriame atsiskleidžia geriausios šių medžiagų savybės. Medžio kompozitas gali būti naudojamas daugiau nei 50 metų. Jo dailylentėms nereikia jokios ypatingos priežiūros, tik rekomenduojama reguliariai nuvalyti nuo purvo. Šios lentos yra net 4 kartus kietesnės nei ąžuolas, todėl jos „tarnauja“ ilgiausiai.