Kuo skiriasi balkonas nuo terasos?

Nedirbant architektais, tikriausiai sunku atsakyti, o koks iš tiesų yra skirtumas tarp balkono ir terasos. Juk abi erdvės yra skirtos pailsėti, įkvėpti gryno oro. Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu (2003 m. birželio 11 d., Nr. 289) patvirtintą Statybos techninį reglamentą (STR 1.01.09:2003), balkonas yra prieinama iš pastato vidaus aikštelė su aptvaru žmonių saugai užtikrinti, pritvirtinta prie pastato laikančiųjų konstrukcijų, o terasa – atvira paaukštinta (kai kada dengta) aikštelė prie pastato. Tai išaiškinimas reglamente, o kaip yra iš tiesų, kokie yra skirtumai tarp balkono ir terasos ir kokie  jų abiejų privalumai ir trūkumai.

Esminis skirtumas tarp terasos ir balkono yra tas, kad terasa yra atvira erdvė, kuri gali būti pristatyta prie pastato, namo, o balkonas – tai uždara prie sienos pritvirtinta platforma, kuri yra priskiriama konkrečiam kambariui (dažniausiai daugiabutyje). Antrasis skirtumas, jog terasa gali būti pasiekiama iš namo arba iš lauko, tuo tarpu balkonas įprastai yra pasiekiamas tik iš konkretaus kambario bute. Trečiasis skirtumas, jog terasa dažniausiai yra gerokai didesnė už balkoną. Jeigu terasoje mes galime surengti vakarėlį, greičiausiai balkonas labiau tinkamas kelių žmonių kompanijai.

Vieta yra dar vienas išskirtinis terasos ir balkono bruožas. Dažniausiai terasa yra įrengiama ant žemės ir ji gali būti arba prijungta prie namo arba įrengta kiek atokiau nuo jo. Kai kuriais atvejais terasa taip pat gali būti įrengta ant stogo. Taip pat terasai būdingas požymis yra tai, kad ji visuomet bus „pakelta nuo žemės“, tai yra, ji visuomet turės tvirtą pagrindą ant kurio bus montuojamos terasos dailylentės. Balkonas tuo tarpu visada yra tvirtinamas prie pastato fasado, įprastai pradedant nuo antro aukšto.

Net ir kalbiniu požiūriu, tyrinėjant žodžių istoriją, terasa ir balkonas pastebimai skiriasi tarpusavyje. Žodis „terasa“ yra kilęs iš lotynų žodžio, kuris nurodo žemę, tuo tarpu „balkonas“ yra kilęs iš italų kalbos ir reiškia „didelį langą“. Neretai terasa yra painiojama su tiesiog paprasta namą juosiančia erdve, bet vis dėlto, terasa yra daugiau nei medinėmis lentomis, asfaltu ar veja klotas vidinis kiemas. Terasa taip pat nėra veranda, kuri yra priestatas arba erdvė pastato tūryje (veranda gali būti uždara arba atvira, kai neįstiklinta). Tikimės, kad pristatydami terminus šiek tiek įnešėme aiškumo ir dabar jau tikrai nesupainiosite terasos ir balkono.