Makulatūra – vertinga antrinė žaliava

Ar žinojote, kad nebereikalingas popierius – makulatūra – gali būti perdirbta net šešis kartus! Makulatūra – tai mūsų kartą perskaityti ir jau nebereikalingi laikraščiai, žurnalai, lankstinukai, vokai, skrajutės, knygos, taip pat panaudotos kartoninės ir gofruotos kartono dėžės, pakavimo, spaudos, rašomasis ir kt. popierius. Dar pamename laikus, kai makulatūrą kaupdavome kaip savaime suprantamą dalyką. Nustatytomis dienomis ir valandomis į kiemą užsukdavo sunkvežimis ir vairuotojas čia pat pasvėręs, išmokėdavo vieną kitą smulkų pinigą. Šiandien šią tradiciją iš dalies pakeičia specialūs konteineriai popieriui, bet panašu, kad tai nėra taip patrauklu. Jei Jums smagiau priduoti makulatūrą, kiekviename didesniame mieste galite rasti punktą ir už 10 kilogramų gauti 0,10 centų.

Įdomu tai, kad mums, šiuolaikiniams žmonėms kaupti ir rūšiuoti yra daug sunkiau, nei, pavyzdžiui, nusipirkti perdirbtą popierių arba ekologišką produktą, ką daro dauguma įmonių tai vėliau panaudodamos savo organizacijos reklamai. Tai mus verčia manyti, kad saugome gamtą, bet 1) priduodami makulatūrą ar mesdami popierių į tam skirtus konteinerius  ir  2) taupydami popierių mes ją saugome daug labiau. Žinoma, tai geriau negu nieko, bet surūšiuoto popieriaus kelias iki kokio nors perdirbto gaminio bus kur kas ilgesnis, jei mes jį mesime kartu prie kitų buitinių atliekų. Na, o jei jau tikrai norime elgtis atsakingai, tuomet…

Tuomet… vietoj to, kad spausdinti šį straipsnį, perskaitykite jį kompiuterio ekrane, spausdinkite darbe ir namie ant abiejų popieriaus lapo pusių (5 kasdien atspausdinti popieriaus lapai – tai ketvirtadalis medžio per metus), nereikalingo popieriaus gabalėlius naudokite užrašams, siųskite elektroninius laiškus, o ne popierinius, atsisakykite popierinių ataskaitų ir mokėkite mokesčius internetu, nereikalingas knygas padovanokite draugams arba atiduokite bibliotekoms, galiausiai popierių meskite tik į jam skirtus konteinerius ir naudokite perdirbtą popierių. Taip pat žiūrėkite, kad žaliava popieriui būtų tiekta iš atsodinamų ir atsakingai tvarkomų miškų medienos. Šią popieriaus rūšį atpažinsite iš  FSC arba PEFC logotipų.

Taupydami popierių, jį rūšiuodami, saugote savo piniginę nuo išlaidų, bet svarbiausia – kiekviena perdirbto popieriaus tona išsaugo 17 medžių, apie 26 000 l vandens ir tiek energijos, kad 6 mėnesius būtų galima apšildyti normalaus dydžio namą. Jeigu įmanoma, stenkitės vengti naudoti pakuotes, kurios sutepa popierių riebalais, taip pat kalkinį, parafinuotą, vaškuotą, tepaluotą popierių, popierių padengtą plastiku, celofanu ar folija. Taip pat visai būtų pravartu grįžti prie medžiaginių nosinaičių, servetėlių ir rankšluosčių. Ypač skaudžiai gamtai atsieina popieriniai rankšluosčiai, kuriems pagaminti yra naudojami toksiniai chemikalai, o jei jie spalvoti – rašalas, kuriam išgauti naudojami naftos produktai.