Atėjus pavasariui, daugumai mūsų norisi atsinaujinti ne tik savo drabužių garderobą, bet ir namus. Jeigu esate tarp tų, kurie ketina keisti grindis namuose – šis straipsnis kaip tik Jums. Domimės natūralių grindų alternatyvomis – termiškai apdoroto bambuko, kamštinėmis grindimis, termiškai apdorotos medienos masyvo lentomis ir dailylentėmis ar parketlentėmis, taip pat molio ir šiaudų grindimis. Kaip matote šį kartą kalbėsime apie šiltas medžiagas, o akmens, granito, marmumo sprendimus paliksime būsimiems kartams.
Pradėsime nuo termiškai apdoroto bambuko grindų sprendimo. Bambuko kaip medžiagos naudojimas yra vienas iš aplinkai draugiškiausių pasirinkimų ir puiki alternatyva egzotinės medienos naudojimui, nes jis pilnai užauga per trejus/ketverius metus. Gerąsias bambuko medienos savybes – lengvumą ir tvirtumą – dar labiau sustiprina terminio apdorojimo procesas. Po jo bambukas tampa atsparus drėgmei ir gali būti kuo puikiausiai naudojamas vidinei namų grindų dangai gaminti. Tiesa, reikėtų pasidomėti, ar perdirbimo metu nebuvo naudojamos cheminės medžiagos.
Prie ekologiškų ir natūralių grindų galėtume priskirti termiškai apdorotos medienos masyvo lentas iš beržo, pušies, eglės, riešuto ar Kanados uosio (pastarasis idealiai tinka grindiniam šildymui). Terminis medienos apdorojimas ne tik suteikia išskirtinių savybių medienai, bet ir garantuoja jos ilgaamžiškumą. Vadinasi, kartą įrengtų grindų nereikės keisti, o tai vienas didžiausių privalumų kovojant su XXI a. vartotojiškumu. Be to, terminio apdorojimo procesas vietinei medienai suteikia egzotinės medienos savybes, tad nebelieka poreikio pastarosios kirsti. Taigi, rinkdamiesi termiškai apdorotos medienos masyvo grindis saugote miškus, mažinate pasaulinį pervartojimą ir tuo pačiu mėgaujatės lygiomis, drėgmei atspariomis, tvirtomis ir nesideformuojančiomis grindimis.
Panašiomis savybėmis pasižymi ir termiškai apdorotos medienos masyvo dailylentės arba parketlentės. Pirmųjų subtiliai išpjautas, nušukuotas ar nuobliuotas paviršius namams suteikia jaukumo. Be to, jų medienos, kaip ir medienos masyvo lentų, terminio apdorojimo ir gamybos procese nenaudojamos nesaugios medžiagos. Jeigu tektų rinktis, sunku būtų pasakyti, kurios – masyvo lentos ar masyvo dailylentės ir parketlentės, turi daugiau privalumų. Vienintelis dalykas – jei vis dėlto pirmenybę teikiate natūralumui, medienos masyvo lentos būtų kaip tik tai, kas Jums tai suteiktų.
Ekologiškumu taip pat pasižymi kamštinės grindys, gaminamos iš kamštinių ąžuolų žievės. Jo išgavimas yra draugiškas aplinkai, kitaip nei kalbant apie medieną, nereikia nukirsti medžio. Kamštis yra išgaunamas iš nuluptos žievės, bet ji atauga maždaug per 7 metus. Kamštinės grindys yra vertinamos už lengvumą, tamprumą, neįtikėtiną šilumos ir garso izoliaciją, atsparumą drėgmei ir ypatingą atsparumą trinčiai. Be to, kamštis nekaupia dulkių, nepelija ir nepūva (tinka alergiškiems žmonėms). Tiesa, kol kas ši danga Lietuvoje nėra populiari.
Dar viena natūrali grindų alternatyva – molio aslos, kurios išbandytos mūsų senolių ir yra tvirtos, nedulkančios ir, kitaip nei dauguma galvoja, nesunkiai nuplaunamos. Šiais laikais dėl geresnių savybių molis yra maišomas su šiaudais ir tam, kad neskilinėtų ir neįgertų drėgmės specialiai yra padengiamas natūraliais aliejais ar jų mišiniais. Kol kas šio tipo grindys tikra retenybė, bet mokslininkai ir namų apdailos rinkos dalyviai intensyviai tyrinėja šių grindų savybes ir pritaikymo galimybes.
Taigi, aptarėme keletą grindų dangos alternatyvų ir visos jos – vienodai vertos lyderių pozicijų. Žiūrint iš ekologiškumo perspektyvos, gamtai draugiškiausias sprendimas yra rinktis natūralias ilgaamžes medžiagas, kurių gamybai ir transportavimui sunaudojama mažai energijos ir kuro, kurių perdirbimui nenaudojamos žmogui ir gamtai kenkiančios cheminės priemonės ir kurios po atitarnauto laiko vėliau greitai suyra arba gali būti perdirbtos daugkartiniam naudojimui.