Takeliai kieme arba sode. Kurie patvariausi?

Vienas smagiausių malonumų pavasarį ir vasarą kartas nuo karto basomis arba lengva avalyne praeiti veja ir jausti, kaip švelni žolė kutena ar glosto pėdas. Tačiau, ką daryti, jei kiemas suplanuotas taip, jog, pavyzdžiui, įrankių namelis viename jo gale, o gėlių ar prieskoninių augalų darželis kitame? Gaila vejos tokiems pasivaikščiojimams, o be to, gerokai palijus džiaugsmas maknoti po purvą ne per didžiausias. Takelis – ta paprasta išeitis, tik štai kokios medžiagos „protingiausios“, t. y. tvirčiausios, patvariausios ir natūraliausios?

Akmenys arba akmenukai tikriausiai yra pats ilgaamžiškiausias sprendimas, su mažesniais galima prisigalvoti įvairiausių dekoravimų būdų, tik iš savo patirties galime pasakyti, kad jie ne tokie malonūs vaikščiojimui basomis dėl vėsaus paviršiaus (jeigu nekepina tokie karščiai kaip šį savaitgalį). Tą patį būtų galima apie skalūną, klinkerines plytas, granito trinkeles ir ne tokio natūralaus betono plokštes ar trinkeles. Kita vertus, jie patrauklūs savo dydžių įvairove, taisyklingomis arba netaisyklingomis formomis, jeigu tokias pasirinksite. Vienas iš sprendimų – užželdinti šių medžiagų takelių tarpus žole. Tai neabejotinai suteiks jiems jaukumo.

Šiltesni savo paviršiumi ir tekstūra yra takai iš medinių lentelių, tašų, trinkelių, rąstų ar pusrąsčių. Medis puikiai žiūrisi tiek klasikinėje medinėje sodyboje, tiek šalia modernaus stiklinių-metalinių konstrukcijų namo. Tik žinoma, tako klojimui naudojant medienos produktą, reikia būti tikriems, jog mediena yra atspari pūvimui, tai yra yra impregnuota arba tai – termiškai apdorota mediena. Pirmuoju atveju mediena yra prisotinama antiseptikais, antruoju – apdorota karščiu. Medis parankus tuo, kad su juo galima derinti ir kitas medžiagas. Pavyzdžiui, jeigu ir akmuo tinka Jūsų eksterjere, galite medį maišyti su akmeniu, tuomet išgausite dar daugiau takelio formų ir raštų.

Aukščiau aptartos medžiagos pasižymi didesniu ar mažesniu tvirtumu ir lygiu paviršiumi, tačiau yra ir „minkštų“ sprendimų. Bet mes, neakcentuodami nieko blogo, akmens skaldos, smulkaus granito, žvyro ir medžio žievės takelius rinktumėmės paskutinėje vietoje. Jie patrauklūs kaina, nes yra pigesni,  tačiau šios birios medžiagos mūsų akimis tinkamesnės viešosiose erdvėse, kur daugiau vaikštoma apsiavus. Kita vertus, tokiose masinėse vietose ši danga po kiek laiko „išsivaikšto“.

Apibendrinant, kas kalbėta, jeigu norite natūralumo, rekomenduotume rinktis akmenį, klinkerį, granitą, skalūną arba medį. Jei norite daugiau spalvų, tada geriau naudoti akmens skaldą, smulkų granitą arba žvyrą. Tikime, kad pasirinksite, kas labiausiai tinka Jums. Mūsų patarimas būtų vienas. Namai ir sklypas yra vieta, kuriame turėtumėte atgauti pusiausvyrą po darbų, užsipildyti harmonija, todėl rinkdamiesi tai, kas natūralu ir atkartoja gamtos linijas – tikrai nenusivilsite.