Tvora – sodybos puošmena ir saugumas

Privatumas, asmeninė erdvė visuomet buvo ypatingai vertinami, ypač tai aktualu tapo dabar, kuomet didelė dalis žmonių keliasi miestus, o ten dažniausiai įsigyja ar nuomojasi būstus  daugiabučiuose.  Gyvenant tokiuose rajonuose sunku išsikovoti tą erdvę – nuo įkyrių kaimynų akių iš namo priešais tenka slėptis užuolaidomis, žaliuzėmis, sienelėmis. Atrodytų, jog ši problema ne tokia svarbi tiems, kurie gyvena privačiuose namuose miesto pakrašty, už miesto ar dar kur atokiau. Tačiau kaimynų ir ten paprastai yra, o noras jaustis saugiai, turėti asmeninę erdvę išlieka, yra natūralus ir suprantamas. Be to, tvora sulaiko triukšmą, dulkes ir, jei prižiūrėta, papuošia. Taigi, baigus namo statybas dažniausiai ateina eilė tvorai. Kokios jos būna ir kokią rinktis – apie tai mūsų straipsnis.

Pats ekologiškiausias ir draugiškiausias aplinkai sprendimas –i gyvatvorė (taip ji vadinama dėl to, kad yra sudaryta iš „gyvų“ medžių ar krūmų). Kokių tik jų nebūna, o pastaruoju jose ima populiarėti įvairiausių gyvūnų, filmų personažų karpiniai. Vis dėlto, tam, kad ši tvora atliktų savo funkciją reikia nemažai metų. Krūmynai ar medžiai turi sudygti, užaugti, jais nuolatos reikia rūpintis. Na, nebent paliksite natūraliai vešėti. Bet dažniausiai pati savaime tokia tvora „nepasistato“, jai reikia priežiūros. Jei turite tam noro ir laiko – šis pasirinkimas kaip tik Jums.

O ką daryti tiems, kurie tvoros nori jau dabar? Statyti tvorą galime iš įvairiausių medžiagų – medienos, akmens, metalo, plytų, stiklo, gali būti šios medžiagos tarpusavyje derinamos, pavyzdžiui, apatinė dalis iš plytų, o viršutinė iš metalo ar medžio. Pavyzdžiui, mūrinė tvora atrodo bene saugiausiai ir gali visiškai atitverti nuo pašalinių akių, bet galbūt Jums nereikia saugumo ir Jūsų netrikdo pašaliečių žvilgsniai? Viskas priklauso nuo Jūsų poreikių, ir, žinoma, to, kiek ketinate į tvorą investuoti.

Tvora, kaip minėjome, gali ne tik saugoti Jūsų erdves, bet jas ir puošti. Tikriausiai kiekvienas žinome ir vielines tvoras. Jos labiau tinka laukams, sklypams aptverti, bet negalime nepasidalinti, kaip galima tas niūrias tvoras padailinti raštais (tam puikiai tinka lankstumu pasižyminti viela).

Įdomus sprendimas – tvorą padaryti iš krūmų su medinės tvoros intarpais. Žinoma, ji nuo smalsuolių nesulaikys, tačiau ji puikiai atskiria vienas sodybos erdves nuo kitos jų dirbtinai nesuskirstydama ir atrodo labai natūraliai.

Beje, įrenginėti tvoras iš medienos buvo ir tebėra itin populiaru. Jas renkasi tie, kurie ilgisi natūralumo ir tradicijų tąsos.  Medinės tvoros ypatingos tuo, kad jas nesudėtinga derinti prie namo interjero ar eksterjero. Apie tai, kokia mediena labiausiai tinka šiam nuolat lauke esančiam statiniui, kokie sprendimai optimaliausi ir galvojant apie Jūsų išlaidas, ir apie gaminio ilgaamžiškumą, ir kartu apie ekologiją, parašysime kitame straipsnyje.

O dar kitą straipsnį skirsime tvoroms, kuriose galima panaudoti medžiagas dar kartą. Kaip teigia šios idėjos šalininkai, žemė negali būti perdirbta, todėl, norint išsaugoti ją ateitiems kartoms, būtina ieškoti alternatyvų, kaip apdorojus pritaikyti daiktus naujam gyvenimui.  Tai gali būti jau savo laiką atitarnavusios padangos, plastiko, stiklo buteliai, medienos paletės, bet kas – priklauso nuo fantazijos. Ar tinka nebevažiuojantys dviračiai? Nustebsite, bet taip!