Žaliuojantys namai eko kaimuose ir miestuose

Eko produktai, eko gyvenimas, eko bendruomenės, o šiame dešimtmetyje mes turime jau ir eko kaimus bei miestus, kuriuose gyvena virš keliasdešimt tūkstančių žmonių. Skamba labai patraukliai, nes tokio kaimo ar miesto gyventojai turėtų būti jungiami vieno bendro tikslo – gyventi sveikai ir tausojant gamtos išteklius. Paprastai tokios gyvenvietės naudoja atsinaujinančius saulės ir vėjo energijos išteklius, griežtai rūšiuoja ir perdirba atliekas, verčiasi žemdirbyste. Mums labiausiai rūpi, kaip atrodo toks miestas ar kaimas? Iš ko jie statomi?

Pirmosios eko bendruomenės labiau panašėjo į atsiskyrėlių grupę, gyvenančią toli nuo šurmulio ir gana kategoriškai atsisakiusią visų šiuolaikinio gyvenimo privalumų. Dabartinės technologijos gali būti vertinamos įvairiai – ir kaip įrankis Žemei išsaugoti ir ginklas prieš ją, todėl visiškai atsisakyti visų galimybių vien tik iš idėjos būtų nenaudinga. Matyt tai supratus, eko bendruomenės iš namų po žeme ir namų vien tik iš antrinių žaliavų transformuojasi į modernius eko kaimus ir miestus.

Iš egzistuojančių pavyzdžių matyti, jog eko kaime vyrauja namai statomi molio ir iš medžio, kuris vertinamas, kaip patvari ir ilgaamžė medžiaga. Vietinių miškų kirtimas ir panaudojimas namų statybai čia suvokiamas kaip atsinaujinantis šaltinis, nes miškai yra atsodinami (kitaip nei egzotinė mediena, kuri atgabenama iš šalių, kur vargu ar tokios programos veikia ir kurios kelias iki europiečių namų yra labai ilgas). Namo šiltinimui tokiuose kaimuose naudojami šiaudų blokai, vilna.

Kitaip nei kaime, eko mieste vyrauja stiklas bei betono daugiaaukščiai, todėl miestams medis labiau tinkamesnis kaip pilna arba dalinė apdaila, pavyzdžiui termo medienos dailylentėmis, arba jis gali būti naudojamas atskiriems elementams – terasoms, balkonams, pergolijoms. Kita vertus, kai kurių eko miestų projektuose atsisakoma statyti dangoraižius, apsiribojant ne daugiau nei dešimties aukštų daugiabučiais. Tai suprantama, nes dauguma ateities dangoraižiai bus apželdinti ne tik veja, krūmais, bet ir medžiais. Taigi, eko kaimai ir miestai, kurie primena didžiulį žaliuojantį mišką or sodą, nebe tik brėžiniuose!