Medžio rūšys. Kuri geriausia?

Kiekviena medžio rūšis, tikriausiai kaip ir žmogus, turi savo teigiamų ir neigiamų savybių. Žinoma, neigiamų nereiškia, kad jų negalima pakoreguoti arba tam tikrose situacijose panaudoti kaip pranašumo. Medis, kaip vyrai – vieni gali būti kietesni, kiti minkštesni ir kaip moterys, kurios būti lanksčios, lengvos arba ne. Savo atsparumo kriterijais medis irgi panašus į žmogų, vieni atsparūs pokyčiams, kiti jų neatlaiko. Ir likimas kiekvieno medžio skirtingas. Vienų jų mediena naudojama kaip statybinė medžiaga išorinei ir vidinei apdailai, brangesni – kaip medžiaga baldams gaminti, kiti – kurui, popieriui ir kt.

Taigi, pradėję gana linksmai, kaip supratote, šiandien kalbėsime apie skirtingas medienos rūšis ir kur jas tinkamiausia panaudoti. Aišku, būtų smagu aptarti visas jų, bet paliesime tik aktualiausias Lietuvoje bei, palaikydami tropikų miškus, aplenksime egzotišką medieną. Visi žinome apie išskirtines jų savybes, tačiau mažiau apie tai, kokia ekologinė žala daroma kertant minėtus miškus. Medžių įvairovėje tikrai galime rasti kuo ją pakeisti arba papildomai apdorojus termiškai (plačiau apie tai galite rasti straipsnyje „Terminio medienos apdorojimo tyrinėjimai“), suteikti jas tokias pačias charakteristikas.

Pirmiausia medžius klasifikuojame į dvi dideles grupes: spygliuočius ir lapuočius. Pastarieji skirstomi į minkštuosius ir kietuosius. Kiekviena ši grupė pasižymi specifinėmis charakteristikomis, kurios ir nulemia, kam jos gali būti panaudojamos. Pavyzdžiui, sąlyginai minkšta ir lengva pušis ir eglė labiau naudojama išorinei namų apdailai. Eglė labiausiai tinka karkasams, sijoms ir stogams, o štai pušis dėl didesnio atsparumo klimato pokyčiams –  rąstų sienojams statyti. Vis dėlto, dėl ilgaamžiškumo ir saugantis nuo grybelio tiek pušies, tiek eglės (ypač jos) medieną rekomenduojama apdoroti karščiu arba impregnuoti.

Kieti ir sunkūs ąžuolas, bukas, kriaušė, klevas, vyšnia, uosis atvirkščiai labiau tinkami apdailai. Žinoma, ąžuolas čia geras visomis prasmėmis, bet lygiai taip pat gali tikti termiškai apdorotas Kanados uosis. Jis tikrai nenusileis savo savybėmis ir puikiai tik terasoms, lieptams, visur, kur neapdorotoms kitoms medžio rūšims tai būtų sunkus iššūkis. Iš lapuočių atskirai reikėtų paminėti beržą, kuris būdamas minkštas, bet labai tvirtas ir elastingas lapuotis puikiai tinka baldams. Kaip matote, nėra geriausio iš geriausių ir ąžuolas nėra vienintelis vertas pirmosios vietos. Kiekvienas medis gali būti jos vertas, jei tik tinkamai panaudotas.