Grindys ir sienos, kurios „nevaikšto“

Visi žinome tą malonų jausmą, kuris užplūsta atnaujinus būstą: pakeitus grindis, sumontavus terasą ar apkalus namą dailylentėmis. Vieni tai darome, nes dalykai jau būna nepakenčiamai susidėvėję, kiti,  jog tiesiog norime įnešti gaivumo ir naujumo ne tik į namų interjerą, bet galbūt pradėti ir naują gyvenimo tarpsnį. Nemalonu, kai investavus šitiek laiko, finansų ir jausmų, geras emocijas pradeda temdyti brokas: pradeda lįsti nekokybiško darbo arba medžiagų ženklai: išsikraipo medienos masyvo lentos, dailylentės, parketlentės. Tai nėra nei saugu, nei estetiška.

Kasdienėje kalboje šis nemalonus reiškinys vadinamas „vaikščiojimu“. Jo priežastis slypi medienoje prigimtyje iš kurios ir yra pagamintos lentos arba dailylentės. Medienos savybė sugerti vandenį (absorbuoti) arba išskirti vandenį (desorbuoti) reikšmingai keičia gaminių iš medienos matmenis, jie „traukiasi“ arba „plečiasi“. Taigi, natūralu, kad didėjant arba mažėjant medienos tūriui lentos, dailylentės ima lipti viena ant kitos, grindyse ir sienose atsiranda plyšiai.

Gera naujiena ta, kad ne visa mediena vienodai „vaikšto“, todėl visada galima rinktis drėgmei atsparią tropinę kietąją medieną, bet tokiu atveju ir brangiau sumokėsite, ir dar prisidėsite prie egzotinių miškų nykimo. Beveik visais atvejais pigiau ir geriau naudoti savo klimato juostos medžius (pušį, uosį, eglę, drebulę, beržą), jie daug greičiau atauga, be to, jų nereikia toli transportuoti. Žinoma, tam, kad jie „nevaikščiotų“, juos būtina specialiai apdoroti.

Karštis – geriausias būdas pakeisti medienos savybes. 180-215°C temperatūra ir garai taip sutraukia medienos poras, kad jos vėliau beveik nebesugeria vandens,  taigi, mediena ir iš jos pagaminti produktai, jų detalės tampa stabilesnės, patvaresnės, nustoja plėstis ir trauktis, t. y. „vaikštinėti“. Geriau jau grindimis saugiai ir su malonumu vaikščiokite Jūs, nei leiskite „vaikščioti“ grindims.

Daugiau apie tai, kaip išsirinkti kokybiškas grindis rasite straipsnyje „Natūralių grindų namuose tipai. Kurias pasirinkti?“, o jei dairotės terasos lentų skaitykite „Ekologiškos terasos lentos iš termo medienos“. Na, o atsakymai apie tinkamiausias dailylentes fasadui čia – „Kokios medienos dailylentės tinkamiausios fasadui?“.